חושבים על רכישת קישורים? אתם לא לבד. כמעט כל מי שעוסק בקידום אתרים מתלבט לעיתים בשאלה הזו, ויש סיבות טובות בעד ונגד השיטה.

יתרונות של קניית קישורים

היתרון הראשון הוא שרכישת קישורים חוסכת זמן. רבים לא מבינים עד כמה בניית קישורים מצריכה השקעה אדירה של זמן: צריך לייצר נכס ששווה לקדם, לחפש הזדמנויות ליצירת קישורים רלוונטיים, להעריך את ההזדמנויות הללו, לבנות מערכת יחסים עם כל אחת מהן, לשלוח בקשות לפרסום קישורים, לנסות מספר אסטרטגיות על מנת לשפר את שיעור ההיענות, לייצר תוכן מתאים (או לחפש גורם חיצוני שייצר תוכן במקומכם), ואז לבצע את כל התהליך הזה מההתחלה שוב ושוב.

וכאילו התהליך לא מורכב כשלעצמו, הרי שיש צורך בבניית מערכת, הגדרת תהליכים ולעיתים שכירת צוות שיהיה אמון על ביצוע כל אחד מן השלבים השונים של בניית הקישורים. אם נוסיף לכך את הצורך להכשיר כל אדם למשימתו, ואז גם לנהל את הצוות (או לחפש גורם חיצוני שינהל אותו במקומכם) – הרי שרכישת קישורים יכולה באופן תיאורטי לחסוך עבורכם את כל הבלאגן משום שהיא הרבה יותר מרכישה של קישורים: היא רכישה של תהליך שלם.

היתרון השני הוא שרכישת קישורים מביאה תוצאות באופן הרבה יותר מהיר. במקום להשקיע שעות רבות בבניית קישורים ובכל התהליך שצוין לעיל, רכישת הקישורים מאפשרת להתמקד בהיבטים אחרים של קידום אתרים כגון יצירת תוכן, אופטימיזציה טכנית, חוויית משתמש וכדומה.

האם משתלם לקנות קישורים

חסרונות של קניית קישורים

אם עד כאן נוצר הרושם כאילו קניית קישורים היא פעולה מומלצת שרק יתרונות בצידה, הרי שזהו לא המצב. קניית קישורים היא פעולה מסוכנת, מכיוון שהיא מנוגדת לכללי השימוש של גוגל. כלומר, אם יתגלה לגוגל שאתר כלשהו רכש קישורים, סביר להניח שאתר זה ייענש והתנועה האורגנית של גולשים אליו תצנח בן לילה.

כל צורות רכישת הקישורים נושאות רמה מסוימת של סיכון; אבל יש צורות מסוימות בהן לגוגל עשוי להיות קשה יותר לגלות האם מדובר בקישורים טבעיים או לא. למשל, רכישת קישורים באתרים אמיתיים, הגם שיש בה סיכון מעצם היותה צורה של קניית קישורים, עדיין נחשבת לבטוחה יותר באופן יחסית מאשר קניית קישורים באתרים פיקטיביים. באופן דומה, רכישת קישורים ברשת בלוגים פרטית (PBN) מסוכנת יותר מרכישת שטח בבלוג אמיתי.

אז האם לקנות קישורים או לא?

אפשרות 1 – מה שיהיה יהיה. אם אתם מוכנים לקחת את הסיכון של צניחת תנועת הגולשים בן לילה, בתמורה לחיסכון עצום בזמן וקבלת תוצאות בזמן קצר מאוד – אז שום דבר לא ימנע מכם לעשות זאת.

אפשרות 2 – להשתמש באתר פרוקסי. כלומר ליצור אתר שאינו קשר לעסק האמיתי, ולקדם אותו במקביל לקידום האתר. כך, אם האתר השני יספוג סנקציה כלשהי מגוגל, לפחות אתר העסק שלכם יישאר עומד על תילו. עם זאת, לא מדובר באסטרטגיה יעילה במיוחד, משום שהיא כרוכה בבזבוז משאבים ואינה בטוחה במאת האחוזים.

אפשרות 3 – להשקיע את הכסף באפיקים אחרים. לפעמים קל להישאב לקידום האתר ולשכוח שיש עוד דברים שאפשר לעשות כדי לקדם אותו. קידום אתרים אמור להיות התוספת, לא המנה העיקרית. יש כל כך הרבה דברים שאפשר להשקיע בהם פרט לרכישת קישורים: שיפור המוצר או השירות, שיפור חוויית הלקוח, יצירת תוכן, משפכי מכירות, מיתוג, עיצוב, פרסום ממומן ברשתות חברתיות ועוד.


רכישת קישורים היא עניין יקר, ממש כפי שהיא עניין מסוכן
. בעבור אותו סכום שתשקיעו בקניית קישור אחד, תוכלו לעשות לא מעט: לרכוש מאמרים פרי עטו של כותב תוכן מיומן; לחשוף את התוכן שלכם בפייסבוק לעיניהם של מאות אלפי לקוחות פוטנציאליים חדשים; לבנות קישורים בצורה טבעית כמה שניתן; לרכוש שעות רבות מזמנם של אנשי מקצוע נוספים, כגון עורכי וידאו או מעצבים ועוד.

אם אתם מחליטים לרכוש קישורים, ודאו שיש לכם בסיס חזק להישען עליו וכן ודאו שמדובר בקישורים מן הצד הפחות מסוכן של הסקאלה, כלומר באתרים אמיתיים ולגיטימיים ככל האפשר.

תפריט
נגישות

השאירו פרטים כדי להזניק את העסק שלכם